Metody pracy

MASAŻ CIAŁA METODĄ SHANTALI

Dziecko, które ma bardzo obniżoną ruchliwość ciała, dzięki masażowi ma możliwość doświadczyć różnych części ciała.

Masaż według Shantali nie powinniśmy wykonywać przed lub bezpośrednio po posiłku. Terapeuta powinien siedzieć na podłodze z wyprostowanymi nogami. Masażysta kładzie sobie dziecko twarzą do siebie. Podstawową sprawa podczas masażu jest zadbanie o dobry kontakt z dzieckiem. Wskazane jest przez cały czas łagodne mówienie do dziecka o tym, co się właśnie robi. Masaż wykonujemy wolno i lekko. Każdy ruch powtarzamy 4 – 5 razy. Masaż najlepiej jest wykonywać systematycznie. Podczas danych czynności masażysta powinien natłuszczać sobie ręce oliwką.

Masaż rozpoczyna się od klatki piersiowej. Wyprostowane ręce kładziemy, jedna obok drugiej, na klatce piersiowej dziecka. Masujemy ruchem głaszczącym od łuków żebrowych (okolice przepony) w górę i na zewnątrz do okolicy barków. Ruch prowadzimy obiema rękami równocześnie. Ruch powtarzamy kilka razy. Następnie masujemy po przekątnej, przez klatkę piersiową od dolnych łuków żebrowych do przeciwnego ramienia naprzemiennie raz jedna ręką, raz drugą.

Następnie masujemy ręce dziecka. Lekko unosimy mu wolną rękę, trzymając za przegub dłoni i druga nasza dłonią, obejmując rękę dziecka, schodzimy ruchem głaszczącym od ramienia ku nadgarstkowi. Ręka masująca tworzy jakby pierścień wykorzystujący kciuk i palec wskazujący. Gdy dojdziemy do nadgarstka dziecka, zmieniamy rękę, którą masujemy.

Następnie chwytamy ramię dziecka obiema dłońmi, jedna dłoń nad drugą, tworząc pierścień. Obie dłonie jednocześnie powinny wykonać ruch śrubowy (ruch wyżymający).

Po masażu rąk przechodzimy do masowania dłoni. Najpierw kciukami masujemy dłoń, przechodząc od przegubu dłoni (od podstawy do obwodu) i następnie cała naszą dłonią wykonujemy ruch głaszczący także od przegubu ku palcom. Po cztero-, pięciokrotnym powtórzeniu przechodzimy do drugiej ręki i dłoni, wykonując masaż w ten sam sposób.

Po masażu kończyn górnych terapeuta przechodzi do brzucha. Masujemy obiema dłońmi, naprzemiennie, ręka za rękę, od dolnych żeber do spojenia łonowego, jakbyśmy chcieli delikatnie opróżnić jamę brzuszną dziecka. Kolejno przechodzimy do masażu kończyn dolnych, które masujemy dokładnie tak samo, jak górne.

Po wyżej wymienionych czynnościach przechodzimy do masowania grzbietu. W pierwszym etapie dłonie masujemy poprzecznie ruchem głaszczącym. Masujemy, przechodząc naprzemiennie obiema rękami, przechodzimy z powrotem od pośladków do barków.

Masaż według Shantal kończymy masażem twarzy. Zaczynamy od czoła, który masujemy opuszkami palców, od środka czoła do skroni. Następnie masujemy ruchem kołowym od czoła poprzez skronie na policzki. Omijając okrężnie oczy wracamy na czoło. Kolejno masujemy wzdłuż nosa po obu stronach. Następnie kładziemy kciuk na powiekach i powoli schodzimy nimi w dół po brzegach nosa ku kącikom ust. Po kilkukrotnym powtórzeniu tego ruchu kończymy masaż.

Darowizna na rzecz naszej TĘCZOWEJ FUNDACJI