„Tęczowy Dom” ma w środowisku lokalnym wielu przyjaciół, którzy są gotowi społecznie podjąć się realizacji projektów wspierających działalność ośrodka na rzecz osób niepełnosprawnych. Są wśród nich zarówno członkinie Zgromadzenia prowadzącego „Tęczowy Dom”, jak i osoby świeckie. Mając na względzie koordynację tych działań Matka Martyna Wysocka ówczesna przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek ustanowiła w czerwcu 2002 roku „Tęczową Fundację”.
Cele Fundacji:
- Działanie na rzecz umacniania wartości chrześcijańskich, zgodnych z etyką Kościoła Katolickiego przez prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, rehabilitacyjnej, kulturalnej, opiekuńczej i charytatywnej, zgodnie z Katolicką Nauką Społeczną.
- Niesienie pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej.
- Organizowanie różnorodnych form zajęć dla dzieci i młodzieży mających na względzie ich prawidłowe wychowanie i przystosowanie do życia w społeczeństwie.
- Propagowanie rzetelnej wiedzy o istocie i uwarunkowaniach niepełnosprawności.
- Wszechstronne wspieranie rodzin osób niepełnosprawnych.
- Integrowanie osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
- Tworzenie płaszczyzny wymiany informacji i doświadczeń między osobami, samorządami, szkołami, instytucjami i organizacjami o podobnych celach statutowych, krajowymi i zagranicznymi.
W okresie swej działalności „Tęczowa Fundacja” pozyskała środki z różnych źródeł i zrealizowała wiele konkretnych projektów, takich jak:
- Zorganizowanie i przeprowadzenie w czerwcu 2003r. masowej imprezy integracyjnej pn. „Tęczowo w Europie” z okazji obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Atrakcyjnym punktem imprezy był koncert zespołu „Arka Noego”. Przez cały dzień trwały zabawy i konkursy towarzyszące.
- Zakup mikrobusu do przewozu osób niepełnosprawnych – sfinansowanego ze środków PFRON i sponsorów z Anglii.
- Opracowanie i przeprowadzenie projektu wolontariatu europejskiego, w ramach którego w roku 2004 przez 6 miesięcy pracowała w „Tęczowym Domu” wolontariuszka z Czech, a w roku 2005 przez dwa miesiące wolontariuszka ze Słowacji.
- Wsparcie projektu „Tęczowej Farmy”. W 2004 roku Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek przekazało Fundacji prowadzenie gospodarstwa pomocniczego na 60 ha ziemi rolnej otrzymanej od Agencji Nieruchomości Rolnych. Na terenach, które były dotąd nieużytkami członkowie Fundacji wraz z pracownikami i mieszkańcami „Tęczowego Domu” założyli plantację warzyw i ziemniaków. Obecnie uprawiają zboża, łąki na siano dla koni do hipoterapii i wierzbę energetyczną na opał. Fundacja opłaca podatki, składa wnioski o dopłaty unijne do upraw i wykorzystuje je na potrzeby rozwijającego się gospodarstwa.
- Od 2005r. corocznie Fundacja pozyskuje środki z grantów Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Ełku na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych mieszkańców „Tęczowego Domu”.
- Z pozyskiwanych z różnych źródeł funduszy Fundacja dofinansowała realizację programu naprawczego w „Tęczowym Domu”.
- W czerwcu 2008 r. Fundacja we współpracy ze Szkołą Podstawową Specjalną Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek zorganizowała i przeprowadziła w Ełku Festiwal Teatralny dla Uczniów Szkół i Ośrodków Specjalnych.
„Tęczowa Fundacja” organizacją pożytku publicznego!
Bardzo się cieszymy, że w ostatnich dniach listopada 2009 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie nadał „Tęczowej Fundacji” w Ełku status organizacji pożytku publicznego.
Od tej chwili można przekazywać naszej organizacji 1% swojego podatku wpisując nazwę:
„Tęczowa Fundacja” w Ełku oraz nr KRS 0000124961
wspierając w ten sposób podopiecznych „Tęczowego Domu”!
Statut „Tęczowej Fundacji”
Sprawozdania
Sprawozdania z działalności fundacji.