To już jest koniec – mamy wakacje! W czwartek uczniowie przystąpili do spowiedzi świętej i wzięli udział w mszy świętej, aby podziękować Panu Bogu za pomyślny czas nauki. Dziś wspólnie i uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2017/2018. Na początku uczniowie przedstawili kabaret o naszej szkole. Następnie Siostra Dyrektor Barbara wraz z wychowawcami wręczyli medale uczniom, którzy nie opuścili ani jednego dnia w szkole. Później medale Super Ucznia otrzymali żacy, którzy przez cały rok wyróżnili się swoją nauka i wiedzą. Ważnym punktem spotkania było pożegnanie naszej wieloletniej nauczycielki – p. Eli, która przechodzi już na emeryturę. Każda klasa przygotowała jej mały upominek. Po uroczystym apelu wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby otrzymać świadectwa.
A więc… witajcie wakacje! 🙂
W dniach 5-6 czerwca uczniowie wraz z nauczycielami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Trójmiasta.
Pierwszego dnia główną atrakcją było zwiedzanie Ocean Parku we Władysławowie i wizyta w klockowni. Wszyscy uczniowie było zachwyceni rekonstrukcjami zwierząt morskich, których realistyczne rozmiary budziły ogromny podziw wśród wycieczkowiczów. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki wybrali się na rejs statkiem z Helu do Gdańska. Podczas rejsu po morzu muskani delikatną bryzą uczestnicy wycieczki mogli odpocząć rozkoszując się pięknym widokiem. Na zakończenie wycieczki odwiedzili Stocznię Gdańską oraz Westerplatte słuchając historycznych opowieści.
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach rzeźbiarskich. Pan rzeźbiarz Stanisław Rudnik opowiedział o swojej pasji, pokazał prace oraz opowiedział o tajnikach rzeźbiarstwa. Każdy z uczestników zajęć spróbował swoich sił strugając w mydle. Każdy miał swój pomysł na rzeźbę, a efekty końcowe pan Stanisław ocenił na bardzo dobre. Dziękujemy za super zajęcia:)
W sobotę 26 maja odbył się u nas Festyn Rodzinny zorganizowany z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali przybyłym gościom przedstawienie pt. „ Zamieszanie w krainie bajek”. Młodzi aktorzy, mimo tremy, wypadali znakomicie czym zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po przedstawieniu odbył się festyn, podczas którego można było wziąć udział w przeróżnych konkurencjach, zrobić sobie pamiątkowe wesołe zdjęcie oraz zdobyć słodkie nagrody. Celem spotkania było zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi a także dostarczanie uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Wspólnie spędzony czas minął nam bardzo szybko i mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnym festynie.
W ramach spotkań Klubu Młodego Europejczyka poznaliśmy nowe państwo- Monako. Słynie one między inny z pięknym raf koralowych, które można podziwiać nurkując. Uczniowie najpierw przygotowali różnobarwne rafy koralowe, a następnie mieli za zadanie „przepłynąć” w masce niczym płetwonurek przez tunel. Zapewne każdy słyszał o Kasynie w Monte Carlo. Chętni mogli spróbować swoich sił w popularnych grach w kasynie. Inną ciekawostką związaną z Monako są wyścigi Formuły I. My również zorganizowaliśmy takie zawody. Każdy z przedstawicieli klasy musiał jak najszybciej przejechać samochodzikiem tor wyścigowy. Kolejnym punktem spotkania były sztuczki cyrkowe. Uczniowie zmierzyli się w zawodach w żonglowaniu piłeczkami. Na koniec każdy mógł zobaczyć i poczuć intensywny zapach jednej z popularnych przypraw w Monako – anyżu.
Dzisiaj nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu tematycznym poświęconym legendom polskim. Na początku została pokazana prezentacja przedstawiająca prezydentów Polski oraz nasze symbole narodowe. Następnie wszyscy robili biało-czerwone kokardy. Tak przyozdobieni w barwy narodowe uczniowie z zaciekawieniem słuchali legend o Warsie i Sawie oraz Lechu, Czechu i Rusie. Przypomnieliśmy też sobie władców i królów Polski. Na koniec „konduktor” Kacper zabrał wszystkich na wycieczkę po Warszawie.
W ostatnich dniach kwietnia uczniowie naszych szkół uczestniczyli w spotkaniu nt. Polskich symboli narodowych, które odbyło się w Muzeum Historycznym w Ełku prowadzonych przez panią Katarzynę. Młodzi ludzie poznali historię flagi państwowej oraz godła. W drugiej części zajęć uczniowie wykonywali prace plastyczne.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP i z tej okazji uczniowie wybrali się pod Urząd Miasta Ełku. Po odśpiewaniu hymnu wszyscy otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza flagi oraz pocztówki. Następnie wysłuchali występów dzieci i młodzieży oraz odwiedzili stoisko WKU w Ełku gdzie otrzymali pamiątkowe gadżety wojskowe.
W ramach obchodów Dnia Ziemi w miniony czwartek uczestniczyliśmy w akcji wiosennego sprzątania Warmii i Mazur. Wyposażeni w worki i rękawice oczyściliśmy teren wokół Tęczowego Domu z niepotrzebnych śmieci. Cieszymy się, że co roku ilość worków się zmniejsza, a to świadczy o tym, że nasza ziemia jest coraz mniej zanieczyszczona. Po akcji sprzątania udaliśmy się na wspólne ognisko.
Wczoraj uczniowie naszej szkoły, starsi mieszkańcy DPS oraz uczestnicy ŚDS zebrali się w jadalni by wspólnie ozdabiać pisanki. Podczas wesołej atmosfery powstały kolorowe arcydzieła, które ozdobią świąteczny stół. Każda pisanka podkreśla kreatywność i pomysłowość, a także dobry gust autora.
Na ostatnich zajęciach z Lego prowadzonych przez pana Jacka nasi uczniowie składali różne modele pistoletów. Było to spotkanie tematyczne odnoszące się do Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na początku zajęć omówiono rodzaje broni używanych przez żołnierzy, a następnie przy pomocy instrukcji elektronicznych złożono kolorowe pistolety.
Wczoraj zakończyły się rekolekcje wielkopostne prowadzone prze ks. Krystiana. Nasi podopieczni chcąc pojednania z Bogiem skorzystali z sakramentu pokuty. Tego dnia oprócz kazania rekolekcyjnego byliśmy świadkami przyjęcia do Kościoła nowego członka, którym jest nasz malutki Mateuszek. Chrzest Święty to niezwykle ważne wydarzenie w naszym Domu jako najpiękniejszy i najwspanialszy dar Boga.
4 marca w niedzielę w Ełku odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie mogło nas tam zabraknąć;) Przedstawiciele naszej szkoły: Dawid, Mirek, Daniel oraz panie nauczycielki: p. Asia i p. Krysia uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych przebiegając wyznaczony dystans 1963 m. Każdy z uczestników otrzymał medal oraz koszulkę z wizerunkiem Witolda Pileckiego.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby PUBP w Ełku przy ul. Wojska Polskiego 1 mieszkańcy Ełku złożyli hołd żołnierzom walczących z komunistyczną władzą, którzy po zakończeniu wojny nie oddali broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przedstawiciele naszej szkoły również złożyli kwiaty w ramach uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tłusty Czwartek już jutro, więc uczniowie postanowili przygotować trochę słodkości na zakończenie karnawału. Z pomocą pani nauczycielki i siostry przyrządzili pyszne i chrupiące faworki. Sami zobaczcie jak Panowie bardzo się starali:)
18 stycznia świętowaliśmy w naszym Domu karnawał. Wszystkie dzieci przebrały się za przeróżne postaci, każde według własnego pomysłu. Niektórzy specjalnie na tę okazję wykonali karnawałowe maski. Na naszym balu spotkaliśmy m.in.: wojowników, kolejarzy, biedronkę, żabki, piratów, żołnierzy, księżniczkę oraz króla, a także kolorowe klauny. Zabawa była wspaniała, a pomysłowe i wyszukane stroje dzieci sprawiły, że nie brakowało uśmiechu podczas dyskoteki.
W tym tygodniu odbyła się u nas żywa lekcja historii w czasie. Grupa rekonstrukcyjna pod kierunkiem pana Jacentego Ordowskiego zaprezentowała nam między innymi umundurowanie dawnych legionistów. Nie obyło się bez jakże ważnych osobistości takich jak pułkownik Piotr Wysocki, generał Tadeusz Kościuszko czy też wielki dowódca Napoleon Bonaparte. Uczniowie naszych szkół z ochotą przymierzali stroje dawnych żołnierzy.
Dzisiaj w naszym Domu odbyła się impreza andrzejkowa w ludowym stylu. Początkiem spotkania było powitanie dziewczynek i chłopców w strojach dawnych Mazurów. Nasi podopieczni zademonstrowali zajęcia i prace jakimi zajmowali się przodkowie. Kolejnymi punktami imprezy było odgadywanie rzeczy po ich kształcie i konsystencji, bieg po tajemniczym lesie z latarenką, zjadanie jabłka na czas, golenie, lanie wody i ugniatanie kapusty. Na koniec odbyła się tradycyjna dyskoteka dla wszystkich uczestników spotkania.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji programu edukacyjnego Tesco „ Od uprawy do potrawy”. Dzieci wraz z nauczycielami i opiekunami odwiedzili ełcki market Tesco i razem z panią „przewodnik” rozpoczęli wędrówkę po świecie smaków. Jako młodzi odkrywcy łamali szyfry etykiet umieszczonych na produktach oraz zdobyli wiedzę o pochodzeniu produktów, które zazwyczaj na co dzień spożywają. Podsumowaniem wycieczki była wspólna łamigłówka na temat piramidy żywieniowej. Zadaniem było prawidłowe ułożenie piramidy wraz z omówieniem elementów wchodzących w jej skład. Na koniec każdy przygotował sobie pyszny jogurtowo – owocowy deser.
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, aby porozmawiać na temat praw dzieci. Poprzez gry i zabawy uczniowie wymienili prawa i potrzeby każdego dziecka. Niezależnie od płci, koloru skóry, języka, stopnia niepełnosprawności każde dziecko posiada swoje prawa, które dorosły ma obowiązek szanować. Poznaliśmy również postać Janusz Korczaka, który walczył o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka.
Wczoraj gościliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży CEM WSFiZ w Ełku wraz z chorążym Grzegorzem Pasko. Ich wizytę poprzedziła lekcja historii Polski na temat święta niepodległości. Podczas spotkania z uczniami klasy mundurowej nasi podopieczni z zaciekawieniem obejrzeli pokaz musztry, a następnie mogli zapoznać się z umundurowaniem oraz uzbrojeniem wojskowym. Wszystkie dzieci i młodzież byli pod ogromnym wrażeniem otwartości i pomocy starszych kolegów i koleżanek, którzy przybliżyli im wizerunek i pracę żołnierzy.
We wrotek w ramach spotkań Klubu Młodego Europejczyka „Eurofani” uczniowie poznali zwyczaje i symbole narodowe Islandii. Dowiedzieliśmy się, że jest to wyspa, która słynie z przepięknych wodospadów, nad którymi można zaobserwować nawet trzy tęcze. Aby zapamiętać kolejność kolorów tęczy nauczyliśmy się prostego wierszyka „Czemuś Poszła Żabko Zielona Na Grób Faraona”, a następnie każda z grup namalowała swoją tęczę. Islandia to kraj z literacką kulturą, a więc i my spróbowaliśmy przejść z książką na głowie po czarnej plaży.
W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki – znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.
Władysław Broniewski „Zaduszki”
Nasi uczniowie przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych rozpoczęli już w poprzednim tygodniu, kiedy to wykonali stroiki na groby bliskich oraz przyjaciół. Dzisiaj wraz z nauczycielami wybrali się na cmentarz i zapalili symboliczne znicze, by upamiętnić tych, którzy odeszli.
13 października w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, starsi uczniowie pokazali młodszym kolegom, czego nauczyli się podczas zajęć szkolnych. Łamigłówki matematyczne, zmagania z alfabetem czy też sportowe rozgrywki to niektóre z umiejętności naszych uczniów. Kandydaci do pasowania również przeszli test na dobrego ucznia. Pierwszym zadaniem było spakowanie do plecaka potrzebnych przyborów szkolnych, a następnie udowodnili, że nie straszny im czosnek i cytryna. Pomyślnie pokonali nawet tor przeszkód. Po emocjonujących chwilach, nadszedł moment na najważniejszą uroczystość – pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej Specjalnej. Czworo uczniów zostało przyjętych przez siostrę Dyrektor Barbarę do grona braci uczniowskiej poprzez symboliczne dotknięcie wielkim ołówkiem.
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nasi podopieczni wybrali się na Eko-spacer wraz z przewodnikiem panem Janem Olejnikiem. Na początek wysłuchaliśmy historii powstania naszego miasta, a następnie rozpoczęliśmy wycieczkę po Ełku. Uczniowie zasłuchani historią dawnych wydarzeń przeszli przez promenadę i zatrzymali się na dłużej przy zegarze słonecznym. Później przewodnik omówił pokrótce historię budynków przy ulicy Armii Krajowej, parku Solidarności i przeszliśmy ulicą Chopina podziwiając elementy dekoracyjne zabytkowych kamienic. Następnie poszliśmy pod katedrę św. Wojciecha i w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na placu Jana Pawła II wspominając wizytę Ojca Świętego w Ełku.
Dzisiaj wszyscy uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Siostra Barbara – Dyrektor naszej szkoły uroczyście przywitała uczniów, nauczycieli oraz opiekunów symbolicznym dzwonkiem. Po apelu uczniowie wraz z nauczycielami i opiekunami rozeszli się do klas, by przywitać kolegów i koleżanki oraz nauczycieli. Życzymy wszystkim szkolniakom udanego roku szkolnego 2017/2018!