informacje

O nas

informacje

„Tęczowy Dom” to zespół ośrodków dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej prowadzony w Ełku, w rozległym kompleksie budynków przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Przebywają w nim dzieci i młodzież z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami fizycznymi o różnej etiologii (zespoły genetyczne, porażenie mózgowe dziecięce, epilepsja, zaburzenia autystyczne, deficyty wzroku, słuchu i inne).

Celem ośrodków jest możliwie najpełniejsza odpowiedź na wielorakie potrzeby dziecka niepełnosprawnego oraz na potrzeby jego rodziny. W skład kompleksu wchodzą:

  • Dom Pomocy Społecznej – miejsce całodobowej i całorocznej opieki i rehabilitacji dla 110 chłopców z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 0 do 30 lat, pochodzących z terenu całego kraju.
  • Środowiskowy Dom Samopomocy – miejsce dziennej opieki, zajęć i rehabilitacji dla 45 dzieci (dziewcząt i chłopców) z niepełnosprawnością intelektualną i/lub niepełnosprawnościami fizycznymi, mieszkańców powiatu ełckiego.
  • Szkoła Podstawowa Specjalna i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy – publiczne szkoły obejmujące mieszkańców i uczestników zajęć w „Tęczowym Domu” nauczaniem dostosowanym do orzeczonego stopnia niepełnosprawności.

Ośrodek położony jest w centrum atrakcyjnego turystycznie, 60-tysięcznego miasta Ełk. Kompleks budynków otacza ponad 2 ha przynależących do niego terenów zielonych: malowniczy ogród, przestronny i dobrze wyposażony plac zabaw wraz z boiskiem sportowym i park do jazdy konnej.

Do terenu ośrodka przylegają: od strony południowej plaża miejska nad jeziorem Ełk wraz z kompleksem rekreacyjnym i kortami tenisowymi, od strony zachodniej park miejski, od strony północnej reprezentacyjny plac miasta im. Jana Pawła II, a od strony wschodniej centrum handlowe.

Dom dysponuje odkrytą i krytą ujeżdżalnią dla koni do hipoterapii, krytym basenem, salą gimnastyczną, gabinetami kinezyterapii, siłownią, gabinetem hydromasażu, salą sensoryczną (Doświadczania Świata), miękką salą zabaw terapeutycznych, gabinetami logopedów i psychologa oraz gabinetami medycznym i stomatologicznym. Mieszkańcy, personel domu i goście spożywają posiłki w eleganckiej, przestronnej jadalni. Przylega do niej nowoczesna kuchnia, która zyskuje wysoką oceną nie tylko konsumentów, ale i lokalnego Sanepidu. Do każdego miejsca domu, w którym przebywają osoby niepełnosprawne można dotrzeć bez barier architektonicznych, dzięki zewnętrznym rampom i dwóm wewnętrznym windom.

Personel ośrodka stanowią siostry zakonne i pracownicy świeccy. Szkoła specjalna zatrudnia w pełni wykwalifikowaną kadrę oligofrenopedagogów. W domu pracę opiekunek i pielęgniarek wspiera:

  • 2 pracowników socjalnych,
  • psycholog,
  • 2 terapeutów pedagogicznych,
  • 2 logopedów,
  • lekarz rehabilitacji,
  • 5 magistrów fizjoterapii,
  • 2 masażystów,
  • 3 hipoterapeutów,
  • 3 terapeutów zajęciowych.

Darowizna na rzecz naszej TĘCZOWEJ FUNDACJI