DPS

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci

W czerwcu 2008r. „Tęczowy Dom” zakończył realizację programu naprawczego i w pełni przystosował warunki mieszkaniowe do określonych prawem standardów. Każdy spośród 110 mieszkańców ma swoje miejsce w 1 do 4-osobowym pokoju z łazienką przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Każdy pokój i każda łazienka zostały wykonane i wykończone według indywidualnego projektu. W wyposażeniu i aranżacji wnętrz szczególny nacisk położono na wysoką estetykę oraz przytulny i wyjątkowy charakter każdego pokoju. Meble, wyposażenie i dekoracje pokoi dostosowano do indywidualnych potrzeb. Każdy mieszkaniec posiada zabawki i przedmioty osobistego użytku, a także sprzęt RTV i komputerowy – jeśli jest w stanie z niego skorzystać.

Niezwykle pozytywny wpływ na psychikę dziecka ma kontakt ze zwierzętami, dlatego oprócz 2 koni dom utrzymuje psa, koty, papugi, kanarki, rybki itd. Małe zwierzątka przebywają w niektórych dziecięcych pokojach.

Poza osobistymi pokojami mieszkańcy korzystają z licznych pomieszczeń, które oferuje dom: z bogatej bazy edukacyjnej, rehabilitacyjnej i rekreacyjnej oraz z pomieszczeń ogólnodostępnych:

  • sal dziennego pobytu
  • sali kominkowej, w której odbywają się kameralne spotkania, przyjęcia i koncerty
  • kuchni terapeutycznej o domowym charakterze, w której mieszkańcy wykonują drobne samodzielne potrawy i przygotowują swoje spotkania
  • dużej, szczególnie starannie zaaranżowanej jadalni, w której mieszkańcy mogą spożyć posiłki bez pośpiechu i tłoku, w otoczeniu natury (wielkie akwarium, ptaki, rośliny)
  • podręcznej pralni i suszarni

Do wszystkich pomieszczeń można dotrzeć bez barier architektonicznych dzięki rampom i windom.

 

Darowizna na rzecz naszej TĘCZOWEJ FUNDACJI